ethanol

اتانول

اتانول (که اتیل الکل، الکل جو، الکل نوشیدنی، و یا به سادگی الکل نیز نامیده می شود) ترکیبی شیمیایی، یک الکل ساده با فرمول شیمیایی C2H5OH است. فرمول آن همچنین می تواند به صورت CH3-CH2-OH یا C2H5-OH (یک گروه اتیل متصل به هیدروکسیل) نوشته شود، و اغلب با علامت اختصاری EtOH نشان داده می شود. اتانول یک مایع فرار، قابل اشتعال و بی رنگ است که دارای بوی خاصی است. این ماده روانگردان است و نوع اصلی الکل موجود در نوشیدنی های الکلی می باشد.

اتانول به طور طبیعی از طریق تخمیر قندها توسط مخمرها و یا از طریق فرایندهای پتروشیمی تولید می گردد و اغلب به عنوان یک داروی احیای متداول مصرف می شود. همچنین دارای کاربردهای پزشکی به عنوان ضد عفونی کننده و گند زُدا است. این ترکیب به صورت گسترده به عنوان یک حلال شیمیایی، هم برای آزمایش شیمیایی علمی و هم برای سنتز سایر ترکیبات آلی استفاده می شود و یک ماده حیاتی کاربردی در بسیاری از انواع صنایع تولیدی است. اتانول همچنین به عنوان یک منبع سوخت پاک استفاده می شود.

 

سوخت

بزرگترین استفاده منفرد اتانول به عنوان یک سوخت موتور و افزودنی سوخت است. به ویژه برزیل به استفاده از اتانول به عنوان سوخت موتور متکی است، به خاطر بخشی از نقش اش به عنوان تولید کننده پیشرو اتانول در جهان. بنزین فروخته شده در برزیل حاوی حداقل 25٪ اتانول بدون هیدروژن است. اتانول هیدروژنی (حدود 95 درصد اتانول و 5 درصد آب) می تواند به عنوان سوخت در بیش از 90 درصد از اتومبیل های جدید با سوخت بنزین فروخته شده در این کشور مورد استفاده قرار گیرد. اتانول برزیلی از نیشکر تولید می شود و جذب کربن بالایی دارد. ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر عمدتاً از E10 (10٪ اتانول، گاهی اوقات به عنوان گازوئیل شناخته می شود) و E85 (85٪ اتانول) مخلوطهای اتانول / بنزین استفاده می کنند.

 

تولید

اتانول هم به صورت پتروشیمی، از طریق هیدراتاسیون اتیلن توسط فرآیندهای بیولوژیکی، و هم با تخمیر قند ها توسط مخمر تولید می شود. [72] این که کدام فرآیند اقتصادی تر است، بستگی به قیمت های غالب نفت و ذخایر دانه  جو خوراکی دارد. در دهه 1970، اکثر اتانول صنعتی در ایالات متحده از راه پتروشیمی ساخته شد، اما در دهه 1980 ایالات متحده یارانه ای برای اتانول با پایۀ ذرت ارائه نمود و امروز تقریباً تمامی اتانول از این منبع تهیه می شود.

مطالب مرتبط

<< نسخه قدیمی سایت (old Version) >>