آمونیاک
آمونیاک
ژوئن 11, 2020
سولفوریک اسید
سولفوریک اسید
ژوئن 17, 2020

پیریدین

پیریدین - Pyridine

پیریدین - Pyridine

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پیریدین

پیریدین یک ترکیب آلی هتروسیلیک با فرمول شیمیایی C5H5N است.

پیریدین چیست ؟

از نظر ساختاری؛ یک حلقه بنزن است که یک اتم نیتروژن با یک گروه متین جایگزین شده است. یک مایع بسیار قابل اشتعال و قابل پخش در آب با بوی مشخص و نامطبوع (ماهی مانند) است.

خصوصیات

پیریدین بی رنگ است، اما نمونه های قدیمی تر یا ناخالص می تواند به رنگ زرد ظاهر شوند. پیریدین در شیمی آلی صنعتی به عنوان حلال دارای اهمیت بسیاری است. به دلیل وجود نیتروژن الکترونگاتیو در حلقه آن ، این مولکول نسبتاً کمبود الکترون دارد. بنابراین، نسبت به مشتقات بنزن به راحتی وارد واکنش های جایگزینی الکتروفیلی می شود.

کشف و پیدایش

اولین بار پیریدین ناخالص توسط کیمیاگران با حرارت دادن استخوان های حیوانات و سایر مواد آلی به دست آمد. در گذشته، از قطران زغال سنگ تولید می شد که یک فرایند ناکارآمد بود چون نیازمند یک تصفیه چند مرحله ای است، که باعث کاهش بازده می شود. اما امروزه روش های زیادی در صنعت و آزمایشگاه برای سنتز پیریدین و مشتقات آن وجود دارد. طبق واکنش زیر؛ از استالدهید، فرمالدهید و آمونیاک سنتز می شود:
CH2O + NH3 + 2 CH3CHO → C5H5N + 3 H2O
با جایگزین کردن آلدهیدهای دیگر با استالدهید، می توان پیریدین های آلکیل و آریل دار را به دست آورد. در حال حاضر، در مقیاس حدود 20،000 تن در سال در سراسر جهان سنتز می شود.

در طبیعیت

پیریدین در طبیعت فراوان نیست، با این وجود مشتقات آن اغلب جزئی از مولکولهای زیستی مانند آلکالوئیدها هستند. در زندگی روزانه، مقدار کمی در ترکیبات آلی فراری است که در فرآیندهای برشته شدن و کنسرو تولید می شوند، به عنوان مثال در مرغ سرخ شده، چیپس سیب زمینی، قهوه بو داده و چای سیاه می توان رد پای آن را مشاهده کرد. همچنین حلقه پیریدین در بسیاری از ترکیبات مهم، از جمله مواد شیمیایی کشاورزی، دارویی و ویتامین ها موجود است.

به راحتی در آب حل می شود و به حیوانات و گیاهان در سیستم های آبی آسیب می رساند.

حداکثر غلظت مجاز 15 تا 30 ppm بود، اما در سال 2000 به 5 ppm کاهش یافت.

کاربردها

پیریدین به اتانول افزوده می شود تا مانع از مصرف تفریحی آن شود. در دوزهای کم، به مواد غذایی اضافه می شود تا طعم تلخی به آنها بدهد، و چنین استفاده ای توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تصویب شده است. استنشاق، بلع یا جذب پیریدین از طریق پوست مضر است. اثرات مسمومیت حاد شامل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، عدم هماهنگی و از بین رفتن اشتها است که ممکن است تا دردهای شکمی و بیهوشی نیز پیشرفت کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1592056882332{background-color: #81d742 !important;}”][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sidebar-side02″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *