کاربرد و خطرات هیدروبرومیک اسید(Hydrobromic acid)EXIR

Potassium thiocyanate
کاربرد و خطرات تیوسیانات پتاسیم (Potassium thiocyanate)EXIR
دسامبر 24, 2021
(potassium carbonate
خواص و کاربردهای پتاسیم کربنات(potassium carbonate)EXIR
دسامبر 31, 2021

کاربرد و خطرات هیدروبرومیک اسید(Hydrobromic acid)EXIR

Hydrobromic acid

هیدروبرومیک اسید چیست ؟

هیدروبرومیک اسید یک اسید قوی است که از طریق حل شدن مولکول دو اتمی برومید هیدروژن در آب تشکیل می‌شود. اسید هیدروبرومیک دارای نقطه جوش ثابت و یک محلول آبداری است که در دمای ۱۲۴.۳ درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود و حاوی ۴۷.۶٪  معادل ۸.۸۹ مول در لیتر برومید هیدروژن است. اسید هیدروبرومیک دارای ثابت تفکیک اسیدی ۹ – است که نشان‌دهنده این است که این اسید نسبت به اسید هیدروکلریک قدرت اسیدی بیشتری دارد، اما نه به اندازه اسید هیدرویدیک. هیدروبرومیک اسید یکی از قوی‌ترین اسیدهای معدنی شناخته شده است. هیدروبرمیک اسید دارای جاذبه‌ی مخصوص 1.5 می‌باشد [جاذبه‌ی مخصوص یا Specific Gravity برابراست با دانسیته‌ی ماده (اینجا هیدروبرمیک اسید) تقسیم بر دانسیته‌ی آب 4 درجه‌ی سلیسیوس که 1000 کیلوگرم بر متر مکعب است و واحد ندارد.]، و این اسید به عنوان یک مایع با حلالیت بینهایت شناخته می‌شود.این اسید در دمای اتاق کاملا پایدار بوده و هیچ مشکلی در نگهداری آن پیش نخواهد آمد. ولی در معرض نور و هوا تغییر رنگ می‌دهد و تیره می‌شود.این اسید وقتی که با ترکیب‌ها و عناصری که در ادامه گفته می‌شود تماس پیدا کند به شدت واکنش می‌دهد که آن‌ها عبارت‌اند از: آمونیاک، گاز فلوئور، اوزن، فلزات قلیایی، اکسید‌های آهن، اکسیدان‌های قوی و فلزات.بخارهای سمی برمید در صورتی که دمای HBr به حد تجزیه برسد متصاعد می‌شود.

Hydrobromic acid

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی

کمپانی اکسیر(EX)اتریش

%EX-000575   :  Hydrobromic acid, purum p.a., >= 48

CAS Number: 10035-10-6
Bielstein Registery Number: 3587158
MDL: MFCD08061117
Molecular Weight : 80.91 g/mol
PubChecm: 260
EC Number: 233-113-0
EC Index: 035-002-01-8
RTECS: MW3850000
Density: 1.49 g/mL at 25 °C(lit.)
Formula: H Br
Color: colorless to reddish yellow
Purity Grade: 48% Analar
Water: 500 ML

کاربردهای HBr

هیدروبرومیک اسید به طور عمده برای تولید بروم‌یدهای معدنی، به ویژه برومید‌های روی، کلسیم و سدیم استفاده می‌شود. این اسید یک واکنشگر مناسب برای تولید ترکیبات اورگانوبروم است. برخی از اترها با برومید هیدروژن شکسته می‌شوند. این اسید همچنین واکنش‌های آلکیل‌دار کردن و استخراج سنگ‌های خاصی را کاتالیز می‌کند. ترکیبات آلی قابل توجه صنعتی که از اسید هیدرو برومیک تهیه می‌شوند عبارتند از آلیل برومید، تترابروموبیس (فنول) و اسید برمواستیک. برومید هیدروژن تقریبا به طور منحصربه فردی در هیدروهالوژنیزه کردن آنتی مارکونیکوف آلکین‌ها شرکت می‌کند. در نتیجه بروموآلکان‌ها عوامل آلکیل‌دارکردن چند منظوره به شمار می‌روند که باعث افزایش آمین‌های چرب و نمک‌های آمونیوم چهار عنصری می‌شود.با استفاده از اسید سولفوریک غلیظ‌تر و یا واکنش محلول در دمای بیش از ۷۵ درجه سانتی‌گراد هیدروژن برومید به گاز بروم اکسید می‌شود. با فیلترکردن پتاسیم بی‌سولفات و تقطیر آب تا زمانی که محلول به آزئوتروپ برسد، می‌توان اسید خالص‌تری تهیه کرد. اسید هیدروبرومیک در مقادیر و غلظت‌های گوناگونی در دسترس است.

خطرات و ایمنی در استفاده از HBr

سید هیدروبرومیک از طریق استنشاق جذب بدن می گردد. این ماده در صورت استنشاق موجب احساس سوزش. سرفه کردن، گلو درد و تنگی نفس شود که البته ممکن است با کمی تاخیر رخ دهد. احساس درد و سوزش در صورت تماس با چشم و پوست، از علائم این ماده بوده و سوختگی شدید در صورت اصابت هیدروبرومیک با چشم حادث می گردد.. ین اسید جزء مایعات بسیار خورنده بوده و به راحتی می‌تواند بافت‌های بدن را بسوزاند.

بخار وگرد و غبار مواد شیمیایی ، آلوده و سمی بوده و باعث تحریک دستگاه تنفسی می شوند. لذا حفاظت از دستگاه تنفسی در اینگونه شرایط ضرورت پیدا می کند. از این رو استفاده از ماسک (ماسک ضد اسید) با فیلتری که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را داشته باشد، الزامی است.

چگونهHBr  را خریداری کنیم ؟

لیست مواد شیمیایی کمپانی EX اتریش در قالب فایل اکسل در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می گیرد. با توجه به تنوع بالای محصولات و ارائه برگه آنالیز، مصرف کنندگان عزیز می توانند به راحتی و بدون واسطه به کالای باکیفیت دسترسی داشته باشند. برای استعلام قیمت و موجودی در واتس آپ با ما در تماس باشید.

واتساپ: 09135080594

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *