ساختار شیمایی نفتالن (Naphthalene)EXIR

(potassium carbonate
خواص و کاربردهای پتاسیم کربنات(potassium carbonate)EXIR
دسامبر 31, 2021
Hydroxylammonium chloride
هیدروکسیل آمین هیدروکلراید(Hydroxylammonium chloride)EXIR
ژانویه 7, 2022

ساختار شیمایی نفتالن (Naphthalene)EXIR

نفتالن چیست ؟

فتالین یا نفتالن(نام ترجیحی آیوپاک) که به نام‌های «آلبوکربن»، «کافور قیر» یا «قیر سفید» نیز شناخته می‌شود؛ یک هیدروکربن آروماتیک است که به شکل گلوله‌های کوچک به بازار می‌آیند و حالت جامد و رنگ سفیدی دارد. نفتالین به تندی تصعید می‌شود و بخاری بسیار آتش زا دارد. مولکول نفتالین از دو حلقهٔ جوش خوردهٔ بنزن ساخته شده‌است. از زغال سنگ به دست می‌آید و به فتالیک انیدرید برای ساخت پلاستیکها، رنگ‌ها و حل‌کننده‌ها به کار می‌رود. نفتالین برای گندزدایی و حشره کشی (بیشتر حل شده در متانول) کاربرد فراوانی دارد. نفتالین را برای جلوگیری از بید زدن فرش و پارچه‌های پشمی نیز به کار می‌برند.

دیگر نام‌ها

white tar camphor tar tar camphor naphthalin

naphthaline antimite albocarbon hexalene

mothballs moth flakes

ساختار شیمیایی

نفتالن (نفتالین) ماده‌ای مولکولی با فرمول C10H8 است که در گروه مواد آلی آروماتیک قرار می‌گیرد. مولکول‌های این ماده از دو حلقهٔ بنزنی ساخته شده‌اند که در یک پیوند C-C مشترک هستند (به هم جوش خورده‌اند). بنابراین این مولکول هم مانند بنزن دارای «رزونانس» است. سه ساختار رزونانسی این مولکول به شکل زیر هستند:

Naphthalene,

به خاطر وجود این ساختارها، نفتالن دارای دو طول مختلف برای پیوندهای C-C است.

واکنش های شیمیایی

فتالن در واکنش‌های کلی و عمومی ترکیب‌های آروماتیک شرکت می‌کند. این واکنش‌ها از نوع جانشینی الکترون‌دوستی هستند که طی آن یک گونهٔ کم‌الکترون (الکترون‌دوست)، جانشین یکی از هیدروژن‌ها در مولکول نفتالن می‌شود و دو نوع محصول ایزومری تولید می‌کند.

دیگر واکنشی که نفتالن در آن شرکت می‌کند، واکنش سوختن است که مشترک بین تقریباً تمام مواد آلی است. نفتالن مانند بیش‌تر مواد آروماتیک، هنگام سوختن، علاوه بر آب و دی‌اکسید کربن، دوده هم تولید می‌کند (سوختن ناقص).

چگونه نفتالن را خریداری کنیم ؟

لیست مواد شیمیایی کمپانی EX اتریش در قالب فایل اکسل در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می گیرد. با توجه به تنوع بالای محصولات و ارائه برگه آنالیز، مصرف کنندگان عزیز می توانند به راحتی و بدون واسطه به کالای باکیفیت دسترسی داشته باشند. برای استعلام قیمت و موجودی در واتس آپ با ما در تماس باشید.

واتساپ: 09135080594

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *