فروش محلول بافر(Buffer solution)EXIR

Benzyl cyanide
بنزیل سیانید (Benzyl Cyanide )EXIR
می 2, 2022
Imidazole
خواص و کاربردهای ایمیدازول (Imidazole)EXIR
می 2, 2022

فروش محلول بافر(Buffer solution)EXIR

Buffer solution

محلول بافر

محلول بافر  یک محلول شیمیایی است که از یک اسید ضعیف و نمک آن یا یک باز ضعیف و نمک آن ساخته می‌شود. محلول‌‌های بافر توانایی حفظ پی‌اچ محلول را حتی در صورت افزودن اندکی باز یا اسید دارند. خون یک نمونه مهم از این نوع محلول‌ها است. بافرها موادی هستند که از تغییرات زیاد پی‌اچ جلوگیری می‌کنند و از جمله آن‌ها می‌توان به پروتئین‌ها در بدن اشاره کرد.

Buffer solution

کاربرد بافرها

محلول‌های بافر برای حفظ pH صحیح برای عملکرد آنزیم‌ها در بسیاری از موجودات زنده ضروری هستند.

بسیاری از آنزیم‌ها تنها در شرایط دقیقی کار می‌کنند؛ اگر pH در محدوده بسیار کمی تغییر کند عملکرد آنزیم‌ها کند ویا متوقف می‌شود و دچار تغییر ماهیت می‌شوند. در بسیاری از موارد تغییر ماهیت می‌تواند به‌طور ثابت فعالیت کاتالیزوری را از کار بیاندازد.

بافر کربنیک اسید (H2CO3) و بیکربنات (-HCO3) در پلاسمای خون موجود است که برای حفظ pH بین ۷.۳۵ تا ۷.۴۵ به کار می‌رود.

از لحاظ کاری و صنعتی محلول‌های بافر در فرآیند تخمیر و درتعیین شرایط مناسب برای رنگ‌های موجود در رنگ آمیزی پارچه بکار می روند.

بافرها همچنین در تجزیه و تحلیل‌های شیمیایی و کالیبراسیون pHسنج‌ها بکار میروند.

از بزرگترین نمونهٔ زیستی (بیولوژیکی) استفاده از آن‌ها می‌توان به تحقیق‌هایی اشاره کرد که در آن مواد در بافر ساخته می‌شوند؛ به ویژه بافر فسفات نمکی (PBS) که در pH=۷.۴ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علت اصلی استفاده از بافرها این است که سلول‌ها، آنزیم‌ها و باکتری‌ها برای کارکرد درست، نیاز است که در pH مشخصی فعالیت کنند. به همین دلیل نیز از بافرها در بسیاری از کاربردهای زیستی استفاده می‌شود.

معرفی انواع محلول های بافری

به طور کلی بافر ها در دو دسته کلی بافرهای اسیدی و بازی طبقه بندی می شوند. در ادامه ویژگی های هر یک از این بافرها و تفاوتشان با یکدیگر را بررسی خواهیم کرد:

بافرهای اسیدی: همانطور که از نام این بافر ها نیز مشخص است، از آن ها برای حفظ PH محلول های اسیدی استفاده می شود. این بافرها دارای PH  اسیدی و کمتر از ۷ هستند و از ترکیب یک اسید ضعیف به همراه نمک مشتق شده خود از یک باز قوی بدست می آیند. برای مثال، یک محلول بافری تشکیل شده از غلظت های برابری از اسید استیک و استات سدیم، دارای PH معادل ۴.۷۴ می باشد.

بافرهای بازی: همانطور که انتظار می رود، از بافرهای بازی برای حفظ و پایداری PH محلول های بازی استفاده می شود. این محلول ها دارای PH قلیایی و بالاتر از ۷ هستند و از ترکیب یک باز ضعیف به همراه نمک مشتق شده شان از یک اسید قوی تشکیل می شود. از جمله محلول های بافری بازی می توان به محلول آبی هیدروکسید آمونیوم و کلرید آمونیوم اشاره کرد که دارای PH برابر ۹.۲۵ می باشد.

مفهوم ظرفیت بافر چیست؟

به طور کلی توانایی یک محلول برای مقاومت در برابر تغییرات PH را ظرفیت یک بافر می گویند. هنگامی که یک اسید یا باز به محلول بافری اضافه می شود، تغییر میزان PH می تواند کم یا زیاد باشد که این موضوع به PH اولیه محلول و همچنین ظرفیت بافر بستگی دارد.

ظرفیت بافر که با علامت β نیز نمایش داده می شود، به صورت تعداد مول های اسید یا باز مورد نیاز برای تغییر PH محلول به ۱، تقسیم بر میزان تغییر PH ضرب در حجم بافر بر حسب لیتر تعریف می شود. ظرفیت بافر کمیتی بدون واحد می باشد.

چگونه محلول بافر را خریداری کنیم ؟

لیست مواد شیمیایی کمپانی EX اتریش در قالب فایل اکسل در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می گیرد. با توجه به تنوع بالای محصولات و ارائه برگه آنالیز، مصرف کنندگان عزیز می توانند به راحتی و بدون واسطه به کالای باکیفیت دسترسی داشته باشند. برای استعلام قیمت و موجودی در واتس آپ با ما در تماس باشید.

واتساپ: 09135080594

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *