سدیم هیدروکسید
سدیم هیدروکسید
ژوئن 17, 2020
ایزو اکتان - فرمول شیمیایی ایزو اکتان - عدد اکتان -
ایزو اکتان
ژوئن 26, 2020

سیکلوهگزان

سیکلوهگزان

سیکلوهگزان

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”565″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_btn title=”دانلود MSDS سیکلوهگزان اکسیر اتریش” color=”danger” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Favatajhiz.com%2Fwp-content%2Fuploads%2FEx-013570.pdf|title:%D8%B3%DB%8C%DA%A9%D9%84%D9%88%D9%87%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D9%86|target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

سیکلوهگزان

سیکلوهگزان یک سیکلو آلکان با فرمول مولکولی C6H12 که حلقه ای با شش اتم کربن است. سیکلوهگزان مایع بی رنگ، فرار و قابل اشتعال است و دارای بویی مانند نفت است. سیکلو_هگزان می تواند باعث افسردگی شود همچنین می تواند باعث سردرد، سرگیجه، خشکی گلو و سوزش چشم شود.

تولید

برخلاف بنزن ، سیکلوهگزان در منابع طبیعی مانند زغال سنگ یافت نمی شود. به همین دلیل ، محققان نمونه های اولیه سیکلو هگزان را سنتز کردند.

بایر در سال 1894 با شروع کتون سازی پییملیک اسید، سیکلو هگزان را سنتز کرد و به دنبال آن چندین بار کاهش یافت:

هاورث و پرکین در همان سال، از طریق واکنش ورتز از 1،6- دی برموهگزان تهیه کردند:

در مقیاس صنعتی، سیکلوهگزان با هیدروژناسیون بنزن در حضور یک کاتالیزور نیکل تولید می شود. تولیدکنندگان سیکلوهگزان تقریباً 11.4٪ از تقاضای جهانی بنزن را تشکیل می دهند.

 کاربرد

  • این ماده عمدتاً برای تولید صنعتی اسید چرب و کاپرولاکتام که از پیشروهای نایلون هستند مصرف می شود که بازار غالب آن الیاف است. این الیاف در لباس هایی از قبیل جوراب های زنانه، لباس خواب و لباس زیر، فرش و مبلمان خانگی استفاده می شود.
  • سیکلو هگزان گاهی اوقات به عنوان یک حلال آلی غیر قطبی مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه ان-هگزان برای این منظور کاربرد بیشتری دارد.
  • همچنین برای کالیبراسیون ابزارهای سنجش کالریمتری اسکن دیفرانسیل (DSC) استفاده می شود.

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sidebar-side02″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *