سدیم هیدروکسید

سولفوریک اسید
سولفوریک اسید
ژوئن 17, 2020
سیکلوهگزان
سیکلوهگزان
ژوئن 21, 2020

سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید که با عنوان سود سورآور یا کاستیک سودا نیز شناخته می شود، یک ترکیب معدنی با فرمول NaOH است. یک ترکیب یونی جامد و کریستالی سفید رنگ است که از کاتیون های سدیم و آنیون های هیدروکسید تشکیل شده است. سدیم هیدروکسید یک باز و قلیا بسیار سوزناک است که پروتئین ها را در دمای محیط تجزیه می کند و ممکن است باعث سوختگی شدید شیمیایی شود. در آب بسیار محلول است و به راحتی رطوبت و کربن دی اکسید را از هوا جذب می کند. سود به عنوان یکی از ساده ترین هیدروکسیدها، اغلب در کنار آب خنثی و هیدروکلریک اسید برای نشان دادن مقیاس pH مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید

یک واکنش قدیمی‌ برای تولید سدیم هیدروکسید وجود دارد که در آن کلسیم هیدروکسید، در واکنش با سدیم کربنات به کلسیم کربنات و سدیم هیدروکسید تبدیل می‌شود.
Ca(OH)2 + Na2CO3 → CaCO3 + 2 NaOH

بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرآیند الکترولیز محلول‌های سدیم کلرید بدست می‌آید. در این فرآیند گاز کلر و هیدروژن نیز تولید می شود و سدیم هیدروکسید جامد با تبخیر آب از این محلول بدست می آید.

2NaCl + 2H2O → 2NaOH + H2 + Cl2

سدیم هیدروکسید همچنین با ترکیب فلز سدیم خالص با آب تولید می شود. فرآورده های جانبی، گاز هیدروژن و گرما هستند که اغلب منجر به شعله می شوند. با این حال، از نظر تجاری مناسب نیست، زیرا جداسازی فلز سدیم معمولاً با کاهش یا الکترولیز ترکیبات سدیم از جمله هیدروکسیدسدیم  انجام می شود.

هیدروکسیدسدیم برای تولید آب و نمک های مربوطه با اسیدها واکنش می دهد. به عنوان مثال، هنگامی که با هیدروکلریک اسید واکنش می دهد، سدیم کلرید تشکیل می شود:
NaOH + HCl → NaCl + H2O

ایمنی

انحلال سدیم هیدروکسید جامد در آب یک واکنش بسیار گرمازا است که در آن مقدار زیادی گرما آزاد می شود که می‌تواند باعث ایجاد سوختگی شود. محلول حاصل معمولاً بی رنگ و بدون بو است. مانند سایر محلول های قلیایی، به دلیل فرآیند صابونی شدن که بین سود و چربی طبیعی پوست رخ می دهد، در تماس با پوست احساس لغزندگی ایجاد می کند.

کاربرد

سدیم هیدروکسید یک باز قوی محبوب است که برای تنظیم pH و سنتز مواد آلی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بسیاری از صنایع از جمله: ساخت خمیر کاغذ، پارچه، آب آشامیدنی، صابون و مواد شوینده کاربرد فراوان دارد. در صنعت نفت از سدیم هیدروکسید به عنوان ماده افزودنی در گل حفاری استفاده می شود و همچنین برای از بین بردن ناخالصی های گوگرد در روغن خام می توان در فرایندی که به عنوان شستشوی سوز آور، سدیم هیدروکسید را به کار برد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1592379248015{background-color: #81d742 !important;}”][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sidebar-side02″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

محصولات برتر :

کلروبنزن ، آمونیاک ، اوره ، دی اتیل اتر ، سولفوریک اسید ، استونیتریل ، پیریدین ، سیکلوهگزان ، سدیم هیدروکسید ، ایزوکتان ، تتراهیدروفوران  ، فروش محیط کشت در اصفهان[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *