دی اتانول آمین (Diethanolamine) EXIR

Ethylene glycol
اتیلن گلایکول (EXIR (Ethylene glycol
ژانویه 14, 2022
3-Bromoaniline
3 برومو آنیلین(3-Bromoaniline)EXIR
مارس 8, 2022

دی اتانول آمین (Diethanolamine) EXIR

Diethanolamine

دی‌اتانول‌آمین

دی اتانول آمین که معمولاً با نام اختصاری‌اش یعنی DEA شناخته می‌شود، ترکیبی آلی بوده که یک آمین نوع دوم و یک دی‌اُل یا دی الکل به حساب می‌آید. دی الکل به ترکیب شیمیایی گفته می‌شود که در ساختار خود دو گروه هیدروکسیل دارد. مانند آمین‌های دیگر، دی اتانول آمین نیز خاصیت بازی داشته و یک باز ضعیف به حساب می‌آید.
دی اتانول آمین به شکلی رایج برای تهیه‌ی نمک‌های دی اتانول آمید و دی اتانول آمینِ اسیدهای چرب بلند زنجیر استفاده می‌شود. این نمک‌ها در فرمولاسیون صابون‌ها و سورفاکتانت‌های استفاده شده در مایع لباس‌شویی و دترجنت‌های ظرف‌شویی، محصولات آرایشی بهداشتی، شامپوها و نرم‌کننده‌های مو مصرف می‌شود.
از دی اتانول آمین در خالص‌سازی یا شیرین‌سازی گازهای اسیدی یا ترش در سطح صنعتی، به عنوان عامل ضد خوردگی در مایعات برشکاری و فلزکاری و در فرآیند آماده‌سازی مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می‌شود. محلول آبی دی اتانول آمین به عنوان حلال در تعدادی از داروهایی که به شکل تزریق وریدی مصرف می‌شوند، کاربرد دارد.

Diethanolamine

دیگر نام‌ها:

Bis(hydroxyethyl)amine

N’N-Bis(2-hydroxyethyl)amine

22′-Dihydroxydiethylamine

ββ’-Dihydroxydiethylamine

Diolamine

Hydroxyethyl)amino]ethanol

22′-Iminobisethanol

Iminodiethanol

ویژگی ها :

EX-013542   :  Diethanolamine, 98% for synthesis

CAS Number: 111-42-2
Bielstein Registery Number: 605315
MDL: MFCD00002843
Molecular Weight : 105.14 g/mol
PubChecm: 8113
EC Number: 203-868-0
EC Index: 603-071-00-1
RTECS: KL2975000
Density: 1.097 g/mL at 25 °C(lit.)
Formula: C4 H11 N O2
Color: colourless
Purity Grade: 98% for synthesis

 

خاصیت فیزیکی دی اتانول آمین

DEA به صورت مایع روغنی بی‌رنگ یا کریستال‌های جامد سفید به فروش می‌رسد. مایع دی اتانول آمین کمی بوی آمونیاک می‌دهد و خاصیت نم‌بینی (Hygroscopy) دارد. به طور کلی تمامی اتانول آمین‌ها آب و کربن دی اکسید هوا را جذب می‌کنند. DEA به هر نسبتی در آب یا الکل انحلال ناپذیر است. در استون، کلروفروم و گلسیرین نیز نامحلول است. در دمای ۲۵ درجه در بنزن (۴.۲٪)، اتر (۰.۸٪) و کربن تترا کلرید (۰.۱٪>) حل می‌شود.

خاصیت شیمیایی دی اتانول آمین

چون دی اتانول آمین دارای گروه‌های آمین و هیدروکسیل است، هم خاصیت آمینی و هم خاصیت الکلی دارد. در واکنش با اسیدها نمک می‌سازد و گروه هیدروکسیل نیز توانایی برقراری پیوند استری دارد. وقتی دی اتانول آمین با اسیدهای آلی واکنش می‌دهد، تولید نمک نسبت به تشکیل استر ارجحیت دارد. اما در مجاورت با اسیدهای غیرآلی ضعیف مانند SO2 و CO2 در محلول آبی، نمک‌هایی ناپایدار در دمای واکنش می‌سازد. این واکنش در واقع پایه‌ی کاربرد دی اتانول آمین در خالص‌سازی یا شیرین‌سازی گاز طبیعی ترش، گاز پالایشگاهی و گاز سنتتیک است.

خطرات ایمنی در استفاده ازDEA :

دی اتانول آمین جز مواد خطرناک طبقه بندی می گردد.
قابل اشتعال است.
در هنگام حرارت دیدن بخارات سمی ای تولید می کند. بنابراین از گرما دیدن و مشتعل شدن آن بپرهیزید.
همچنین این ماده ممکن است به نیتروز آمین تبدیل شود که بسیار سرطان زا است.

چگونه DEA را خریداری کنیم ؟

لیست مواد شیمیایی کمپانی EX اتریش در قالب فایل اکسل در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می گیرد. با توجه به تنوع بالای محصولات و ارائه برگه آنالیز، مصرف کنندگان عزیز می توانند به راحتی و بدون واسطه به کالای باکیفیت دسترسی داشته باشند. برای استعلام قیمت و موجودی در واتس آپ با ما در تماس باشید.

واتساپ: 09135080594

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *