استیک اسید – Acetic acid

5-Amino-3-methyl-1-phenylpyrazole
اکتبر 17, 2019
5-Chloro-2-thiophenecarboxaldehyde 
اکتبر 17, 2019

استیک اسید – Acetic acid

استیک اسید

استیک اسید

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

استیک اسید

استیک اسید که با نام های اتانویک اسید، جوهر انگور یا سرکه نیز شناخته می شود، دارای طعم ترش و بوی تند است. یک ترکیب آلی بی رنگ مایع با فرمول شیمیایی CH3COOH است که نماد متداول آن AcOH است. دومین کربوکسیلیک اسید ساده بعد از فرمیک اسید است که شامل یک گروه متیل متصل به یک گروه کربوکسیل است. این ماده به عنوان یک اسید ضعیف طبقه بندی می شود زیرا تنها بخشی از آن در محلول جدا می شود. اما استیک اسید غلیظ، خورنده است و می تواند به پوست آسیب برساند. استیک اسید بدون آب و خالص یک مایع بدون رنگ بوده که به استیک اسید گلاسیال معروف است و آب را از محیط اطرافش جذب می‌کند.

کاربردها

استیک اسید یک ماده شیمیایی مهم در صنعت است که در درجه اول در تولید سلولز استات برای فیلم های عکاسی و پلی وینیل استات برای چسب چوب و الیاف پارچه های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. استیک اسید هم به صورت مصنوعی و هم با تخمیر باکتریایی تولید می شود. حدود 75٪ استیک اسید که برای استفاده در صنایع شیمیایی ساخته شده است توسط کربونیله کردن متانول ساخته می شود. مسیر تخمیری تنها حدود 10٪ از تولید جهانی را شامل می شود، اما برای تولید سرکه مهم است زیرا بسیاری از قوانین مربوط به سلامت مواد غذایی، نیاز دارند تا منشأ بیولوژیکی داشته باشند. همان طور که گفته شد بیشتر استیک اسید توسط کربنیلاسیون متانول تولید می شود.

در این فرآیند، متانول و کربن مونواکسید برای تولید اسید استیک به کمک کربونیل فلزی به عنوان کاتالیزور، طبق معادله زیر واکنش می دهند:
CH3OH + CO → CH3COOH

استیک اسید مایع با بسیاری از حلال های قطبی و غیرقطبی مانند آب، هگزان و کلروفرم قابل امتزاج است. همین خاصیت آن را به یک ماده شیمیایی پرکاربرد صنعتی تبدیل کرده‌است. این اسید خورنده فلزات از جمله روی، منیزیم و آهن است که در واکنش با آن ها، گاز هیدروژن و نمکی به نام استات تشکیل می دهد. از آنجا که آلومینیوم یک لایه نازک از اکسید آلومینیوم و مقاوم در برابر اسید تشکیل می دهد، از مخازن آلومینیوم برای انتقال اسید استیک استفاده می شود.

استات های فلزی همچنین می توانند از استیک اسید و یک باز مناسب تهیه شوند، همانطور که در واکنش معروف “جوش شیرین + سرکه” وجود دارد:
NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + CO2 + H2O

مشتقات

نمک های آلی یا معدنی از اسید استیک تولید می شوند. برخی از مشتقات مهم تجاری آن عبارتند از:

  • سدیم استات ، در صنایع نساجی که به عنوان نگهدارنده مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • مس (II) استات ، به عنوان رنگدانه و قارچ کش استفاده می شود.
  • آلومینیوم استات و آهن (II) استات به عنوان ماده ثابت کننده رنگ ها مصرف می شود.
  • استیک اسیدهای هالوژنه از استیک اسید تولید می شوند مانند تری فلوئوراستیک اسید، که یک معرف متداول در سنتز آلی است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1592378244118{background-color: #81d742 !important;}”][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sidebar-side02″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جدیدترین محصولات

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *