اوره
اوره – Urea
آوریل 27, 2020
پیریدین - Pyridine
پیریدین
ژوئن 13, 2020

آمونیاک

آمونیاک

آمونیاک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آمونیاک  ( Ammonia )

NH3
آمونیاک ترکیبی از نیتروژن و هیدروژن با فرمول NH3 است که یک گاز بی رنگ و پایدار با بوی تند و زننده است. آمونیاک به آسانی در آب حل می شود و همچنین به دلیل پیوند هیدروژنی قوی بین مولکول ها، به راحتی مایع می شود. ( واکنش تولید ) 

آمونیاک در کجا پیدا می شود؟

آمونیاک و نمک آمونیوم در خاک های حاصلخیز، آب دریا و در مقادیر کم در آب باران وجود دارد. همچنین در سراسر منظومه شمسی در مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون یافت می شود. اگرچه در طبیعت و در کاربردهای گسترده متداول است؛ اما در حالت غلیظ، سمی و سوزش آور است. به همین دلیل در ایالات متحده این ماده به عنوان ماده ای بسیار خطرناک طبقه بندی شده و تاسیساتی که آن را در مقادیر قابل توجهی تولید، ذخیره و یا استفاده می کنند، ملزم به گزارش هستند.

آمونیاک در طبیعت

آمونیاک به مقدار کمی در طبیعت وجود دارد که از مواد نیتروژن دار حیوانی و گیاهی ساخته می شود. پروتئین ها در بدن انسان ها و پستانداران تبدیل به آمونیاک شده؛ سپس  سمی قوی به نام آمونیوم تولید می کند که در کبد به اوره تبدیل می شود تا بدن آن را از کلیه ها دفع کند. اما ماهی ها و آبزیان، مواد زائد نیتروژن دار را به صورت آمونیاک مستقیماً درون آب دفع می کنند. در پرندگان و خزندگان، آمونیوم به اسید اوریک تبدیل می شود، که جامد است و به همین دلیل با کمترین میزان مصرف آب، قابل دفع است.

آمونیاک یک نوع باز است

یكی از خصوصیات مهم آمونیاك، بازی بودن آن است. امونیاک یک باز ضعیف محسوب می شود که برای تشکیل نمک، با اسیدها واکنش می دهد. بنابراین با هیدروکلریک اسید، نمک آمونیوم کلرید را تشکیل می دهد.
NH3 + HCl → NH4Cl

واکنش تولید

فرآیند هابر؛ که فرآیند هابر-بوش نیز نامیده می شود، توسط فریتز هابر و کارل بوش در سال 1909 توسعه یافت و در سال 1910 به ثبت رسید. در این فرآیند؛ نیتروژن موجود در هوا در واکنش با هیدروژن با استفاده از یک کاتالیزور فلزی، تحت دما و فشار بالا، به امونیاک تبدیل می شود:
N2 + 3H2 → 2NH3

کاربرد

قبل از توسعه فرآیند هابر، تولید آمونیاک در مقیاس صنعتی دشوار بود. اگرچه امروزه به طور عمده، فرآیند هابر برای تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما در طول جنگ جهانی اول، آلمان آمونیاک را برای تولید مواد منفجره به کار برد. از دیگر کاربردهای آمونیاک، استفاده مستقیم یا غیرمستقیم آن برای سنتز بسیاری از محصولات دارویی و محصولات تمیز کننده تجاری است. همچنین به عنوان پیش ماده در مواد غذایی و کودها، به نیازهای غذایی انسان ها و موجودات به میزان قابل توجهی کمک می کند.

ساختار مولکولی 

مولکول آمونیاک از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده‌است. با توجه به وجود یک جفت الکترون ناپیوندی بر روی نیتروژن، این مولکول ساختار هرم مثلثی دارد و زوایای پیوند کم‌تر از ۱۰۹ درجه هستند. مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1591875290302{background-color: #81d742 !important;}”][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sidebar-side02″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *